Ból w barku – jakie są przyczyny – sprawdź nadgrzebieniowy!

Siłownia zrobi ze mnie umięśnione monstrum – kobiety i ich rozterki
Maj 4, 2017
Rozgrzewka – 6 porad, by bezpiecznie trenować
Czerwiec 16, 2017
Pokaż wszytsko

Ból w barku – jakie są przyczyny – sprawdź nadgrzebieniowy!

Ból w barku – jakie są przyczyny – sprawdź nadgrzebienowy!

Bolące barki to problem wielu sportowców, pytanie dlaczego?

Wydawać by się mogło, że ciężko jest uszkodzić staw mający tak obszerny zakres ruchu. Sam spotkałem się z podobnymi opiniami początkujących. Niestety taką mobilność zawdzięczamy skomplikowanej budowie barków, a nie ich prostocie.

Zajrzyjmy w głąb ciała i sprawdźmy, czym tak naprawdę są barki i dlaczego bolą.

 

Czym jest staw barkowy?

Pod względem funkcjonalnym staw barkowy składa się z następujących części:

 1. Staw łopatkowo – ramienny, czyli ramienny dolny
 2. Staw ramienny górny
 3. Pochewka ścięgna głowy m. dwugłowego
 4. Staw piersiowo –łopatkowy
 5. Staw obojczykowo-barkowy
 6. Staw kruczo-obojczykowy, a raczej silne więzadła kruczo-obojczykowe.
 7. Staw obojczykowo-mostkowy
 8. Zespół kaletek maziowych, który stwarza korzystne warunki poślizgu

Wyróżnia się:

 1. Kaletkę podłopatkową
 2. Kaletkę pod wyrostkiem kruczym
 3. Kaletkę pod wyrostkiem barkowym

Kaletka to błona maziowa o kształcie worka, mająca zmniejszyć tarcie między ścięgnem mięśnia a kością. Oddziela m. nadgrzebieniowy od wyrostka barkowego i innych ścięgien.

Dużo do zepsucia, prawda?

Co do ruchomości, to wiąże się ona z płytką panewką, obejmującą zaledwie 1/3 głowy kości ramiennej. Jej ruchy są ograniczone jedynie przez wyrostek barkowy, więzadło kruczo – barkowe i więzadło kruczo-ramienne. Przebiegają poza torebką oraz przez stożek mięśniowo-ścięgnisty, czyli stożek rotatorów.

Stożek składa się z czterech mięśni: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy oraz podłopatkowy. Dzięki nim możesz obracać ramię na zewnątrz, wewnątrz, odwodzić, przywodzić, odwracać na zewnątrz i zginać, dodatkowo pełnią funkcję stabilizacyjną.

Mięśnie stożka rotatorów Źródło:rehabilitacjasportowa.com

 

Zespół bolesnego barku

Pamiętaj – jeżeli coś Ci dolega przez dłuższy czas bądź jest wyjątkowo uporczywe – od razu udaj się do fizjoterapeuty. Tutaj przedstawię Ci możliwe źródła bólu.

Przyjrzyjmy się poszczególnym przypadkom klinicznym.

Częściowe przerwanie lub całkowite zerwanie stożka rotatorów – nadgrzebieniowy

Bezpośrednią przyczyną może być zwichnięcie/złamanie barku lub upadek na wyprostowaną rękę. Nierzadko objawy występują dopiero po dłuższym czasie. Najwyraźniejszym z  nich jest ból uniemożliwiający uniesie ręki do poziomu jak i ograniczony zakres odwodzenia. Najczęściej ofiarą przerwania jest m. nadgrzebieniowy.

Przykładowe naderwanie m. nadgrzebieniowego

Natomiast przy całkowitym rozerwaniu pierścienia rotatorów nie będziesz mógł odwodzić kończyny ani utrzymać jej w danej pozycji. Przyczyną najczęściej są gwałtowne wypadki, więc ciężko przeoczyć, że coś jest nie tak 😉 .

 

Zerwany m. nadgrzebieniowy

 


Uważaj, nie tylko wypadki stanowią potencjalne zagrożenie. Niestety powolne, systematyczne nadwyrężanie struktur oplatających bark jest równie niebezpiecznie. Mam tu na myśli trening siłowy nieuwzględniający strony technicznej. Za sztandarowy przykład zawsze służy wyciskanie leżąc, które bez retrakcji i depresji kształtuje środowisko szkodzące Twoim barkom. Oczywiście konsekwencje wykraczają daleko poza staw ramienny, jednakże warto się zastanowić skąd dokładnie bierze się ten ból.


 

Wyrostek barkowy

To, jak są zbudowane barki, zależy od naszej genetyki, ale u niektórych osób budowa wyrostka barkowego szczególnie naraża na kontuzje. Jeżeli przestrzeń między wyrostkiem a głową kości ramiennej jest mała, bardzo możliwe, że m. nadgrzebieniowy będzie się stale ocierał o wyrostek – co doprowadza do mikrourazów.

 

Rodzaje wyrostków barkowych. Zauważ, że typ 3 wyraźnie się zagina, przez co przestrzeń między nim a panewką jest bardzo mała

 

Źródło:www.carpaltunnelrelief.net

 1. Ściśnięta kaletka
 2. Wyrostek barkowy
 3. Kość ramienna
 4. Ściśnięte ścięgno m. nadgrzebieniowego
 5. Mostek

Jak możesz zauważyć, wydłużony, wyraźnie zagięty wyrostek barkowy zmniejsza przestrzeń w której porusza się ścięgno m. nadgrzebieniowego. W rezultacie, przy niekorzystnym położeniu, ściera się ono z kaletką podbarkową, która i tak jest częściowo zniekształcona przez kość.

Takim sytuacjom zapobiega manewr retrakcji, ponieważ przemieszcza m. nadgrzebieniowy, w tył, dzięki czemu nie działa na niego żadna presja.

Przewlekłe i ostre zapalenia kaletki podbarkowej

Specjalnie wyróżniłem ten punkt, ponieważ chciałbym Ci pokazać, że jedno błędne zachowanie może prowadzić do więcej niż jednej kontuzji. Mianowicie wcześniej wspomniany, regularny trening bez uwzględnienia retrakcji i depresji skutkuje nie tylko patologiami w obrębie stożka rotatorów, ale i samej kaletki.

Źródło:.gabinetosteopatii.pl

 

Jeżeli uważasz, że mięśnie oplatające Twój staw są w perfekcyjnej kondycji, a dyskomfort nadal występuje, nie załamuj rąk. Być może źródło tkwi w kaletce, w której przez ciągłe podrażnienia wystąpił stan zapalny.

Złogi wapniowe

Jednym z naturalnych czynników są procesy zwyrodnieniowe. Stają się podłożem do powstania złogów wapnia, najczęściej w ścięgnie m. nadgrzebieniowego. Takie zmiany występują w stożku po trzydziestce lub czterdziestce i nie zawsze są przyczyną bólu.

Objawy są zauważalne, gdy złogi podrażniają ściany kaletki podbarkowej, wtedy występuje nagły, silny ból i ograniczenie ruchu. Po pewnym czasie rozwijają się stany zapalne. Czasem jest tak, że złogi przebijają się do kaletki, co skutkuje nagłą ulgą i ustaniem bólów.

Zapalenie pochewki ścięgna długiej głowy m. dwugłowego

Chodzi po prostu o biceps, jego przyczepy rozpoczynają się na guzku podpanewkowym łopatki i wyrostku kruczym łopatki. Przez to mają duży wpływ, na to co się dzieje w barkach. Jakie są potencjalne genezy zapalenia?

 • Intensywne uniesienia ramion nad głowę
 • Osłabienie stożka rotatorów
 • Zaburzenia przemiany materii
 • Zmiany starcze
 • Choroba infekcyjna
 • Brak stabilności i kontroli nad ruchem – składowa wielu braków

Jak się objawia?

 • Ostry dyskomfort w przedniej części ramienia podczas ruchów ponad głowę
 • Tępy ból w okolicach łopatki
 • Ból promieniujący w stronę łokcia
 • Uczucie przeskakiwania w przedniej części ramienia

Niestety ciężko jest rozpoznać po samym bólu przyczynę jego pochodzenia. Powyższe przykłady często towarzyszom temu urazowi, ale równie dobrze sedno może tkwić gdzie indziej.

Bark zamrożony

Czyli mniejsze lub większe ograniczenie ruchów w stawie barkowym. To stały objaw występujący w zespole bolesnego barku. Podłożem unieruchomienia jest zarośnięcie struktur torebki stawowej i zrastanie się jej z chrząstką stawową głowy kości ramiennej. Obok zmian zwyrodnieniowych kolejnym czynnikiem jest nieużywanie stawu. Stagnacja powoduje zmiany w fizycznym stanie międzykomórkowego kolagenu ścięgien i włókien mięśniowych. Kolagen wskutek zmiany zawartości wody traci swoją elastyczność i kurczliwość. Zmiany są odwracalne po wznowieniu aktywności.

Innymi słowy, to symptom, a nie przyczyna.

 

Podsumowanie

Niepokoi Cię ból w barkach? Nie lekceważ go, problem może zniknie na dzień lub dwa, ale wróci po mocnym treningu. Pewnie to zlekceważysz, powoli wtrącając się w błędne koło dni nietreningowych. Niestety któregoś dnia wyczerpiesz swój limit, a dalszy trening stanie się niemożliwy. Kości, mięśnie ścięgna – wszystko jest zaprojektowane, aby wytrzymać ponad 100 lat, a Ty przez nieuwagę i niechęć do lekarzy rozwalisz swój bark w wieku 20 – 30 lat.

Jak sam widzisz, wiele jest potencjalnych patologii, których nie wyleczysz zimnym okładem i voltarenem. Pamiętaj, wizyta u lekarza lub fizjoterapeuty da Ci wszelkie potrzebne odpowiedzi i wyznaczy sposób leczenia. Czasem operacja jest niezbędna, ale w większości przypadków wystarczy wzmacnianie poszczególnych mięśni, na przykład stożka rotatorów i nauka techniki.

Nie czekaj – reaguj!

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *