Siłownia zrobi ze mnie umięśnione monstrum – kobiety i ich rozterki

Strata tkanki tłuszczowej kontra utrata na wadze
Kwiecień 26, 2017
Ból w barku – jakie są przyczyny – sprawdź nadgrzebieniowy!
Maj 17, 2017
Pokaż wszytsko

Siłownia zrobi ze mnie umięśnione monstrum – kobiety i ich rozterki

Siłownia zrobi ze mnie umięśnione monstrum – kobiety i ich rozterki

Wiele kobiet nie chce trenować siłowo, ponieważ myślą, że nie będą miały kontroli nad rozwojem swojego ciała. Przybiorą za dużo tkanki mięśniowej i stracą swój wdzięk. Nie będę dziś pisał o tym drugim i kobiecości, czy pięknie – to kwestia indywidualna. Jednak na temat rozwoju sylwetki można uczciwie powiedzieć parę zdań.

Przez obawy przed zbytnią muskulaturą panie odwracają się w stronę cardio, milionów brzuszków, skakania i nie tylko. W ostatecznym rozrachunku, zamiast mieć swój cel, kończą z chudym, słabym ciałem, które często ciągle ma tyle samo tłuszczu.

 


Sprawdź, dlaczego chudniesz, a nie tracisz tkanki tłuszczowej – Strata tkanki tłuszczowej kontra utrata na wadze

 

Dlaczego warto ćwiczyć?

Mięśnie umożliwiają Ci spożywanie większej ilości kalorii. I to w stanie spoczynku. Gdy porównasz dwie osoby ważące 60kg, to ta mająca więcej mięśni będzie potrzebowała większej ilości energii do zachowania wagi, niż osoba posiadająca ich mniej (1).

Co więcej, o ile nie da się schudnąć z jednej części ciała, to korzystając z treningu, możesz rozbudować konkretną partię. Odpowiedni plan treningowi pozwala na modelowanie ciała w sposób, jaki tylko chcesz. Chcesz rozbudować pośladki? Zacznij robić Hip Thrust! (2, 3)

Na dodatek sport wzmacnia więzadła i ścięgna oraz chrząstkę stawową i tkankę łączną przy jednoczesnym rozwoju kości. Wszystko to uodparnia Cię na kontuzje i nagłe wypadki w życiu codziennym. Źle staniesz w ciągu dnia, krzywo podniesiesz zakupy? Dzięki ciężarom będziesz na to gotowa(4).

 

Dlaczego nie urośniesz?

Hipertrofia, czyli słynny rozrost mięśni to efekt treningu wysoko objętościowego. Czyli dużo powtórzeń i wiele serii (5). Jeżeli nie chcesz być za duża, wystarczy zmiana w planie. Ewentualnie kompletnie zaprzestanie, po jakimś czasie stracisz muskulaturę. Organizm tak naprawdę nie przepada za muskułami, nie potrzebuje ich. Dlatego chętnie je straci, gdy zauważy, że są niepotrzebne.

Nie możesz też zapominać, że mężczyźni mają dużo więcej testosteronu od kobiet! (6). A to oznacza, że dużo szybciej rozwijają muskulaturę. Na dodatek zwykle zaczynają z mniejszą ilością mięśni i budują je podobnie jak nie wolniej niż mężczyźni (7,8).

 

Podsumowanie

Jak widać, u kobiet naprawdę nie mają dobrych warunków do budowania mięśni.  W zasadzie wszystko wpływa na ich niekorzyść. Bez dodatkowego wspomagania lub wyjątkowej genetyki nie stracisz swojego wdzięku i kobiecości.

Referencje

1) Johnstone AM. Factors influencing variation in basal metabolic rate include fat-free mass, fat mass, age, and circulating thyroxine but not sex, circulating leptin, or triiodothyronine. 2005

2) Contreras B. A Comparison of Gluteus Maximus, Biceps Femoris, and Vastus Lateralis Electromyographic Activity in the Back Squat and Barbell Hip Thrust Exercises. 2015

3) Worrell TW1. Influence of joint position on electromyographic and torque generation during maximal voluntary isometric contractions of the hamstrings and gluteus maximus muscles. 2001

4) Westcott WL. Resistance training is medicine: effects of strength training on health. 2012

5) Mujika I. Detraining: loss of training-induced physiological and performance adaptations. Part I: short term insufficient training stimulus. 2000

6)Cardinale M. Is testosterone influencing explosive performance? 2006

7)Cureton KJ. Muscle hypertrophy in men and women. 1988

8)Miller AE. Gender differences in strength and muscle fiber characteristics. 1993<

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *