Jak nie przytyć?!
Marzec 20, 2017
Strata tkanki tłuszczowej kontra utrata na wadze
Kwiecień 26, 2017
Pokaż wszytsko

6 powodów przez które nie masz idealnego brzucha

6 powodów przez które nie masz idealnego brzucha

Znowu nastał ten czas, gdy każdy robi codziennie tysiące brzuszków w pogoni za letnią formą.

Ale czy kiedykolwiek udało Ci się zdobyć w ten sposób wymarzoną sylwetkę?

Zakładam, że nie i dlatego dziś powiem Ci dlaczego!

 

1. Za dużo brzuszków

Istnieje wiele typów włókien mięśniowych. Te, które nas interesują to włókna wolno i szybkokurczliwe.

Włókna wolnokurczliwe charakteryzują się dużą wytrzymałością. Są stosunkowo słabe, ale mogą pracować przez bardzo długi czas bez zmęczenia. Ten typ włókien jest rozwijany np. u biegaczy długodystansowych.

Włókna szybkokurczliwe działają odwrotnie. Szybko się męczą, ale są w stanie wygenerować dużą siłę w krótkim czasie. Wszyscy je lubimy, ponieważ to one nadają sylwetkom atletyczny kształt. Spójrz na sprinterów. Niby wykonują tę samą czynność co maratończycy – biegają. Jednak ich ciała są kompletnie inne. Wszystko przez sposób, w jaki je trenują.

trening-interwalowy-hiit-high-intensity-interval-training_67_4

Słynne już zdjęcie – po lewej maratończyk, po prawej sprinter

Każdy mięsień składa się z obydwu rodzajów włókien, to które rozwiniesz, zależy od Ciebie.

Robiąc po 60 – 80 brzuszków w 5 seriach, wysyłasz mięśniom taki sam znak, jaki wysyłają maratończycy. Oczywiście u osoby początkującej mogą pojawić się jakieś zmiany, zwłaszcza gdy ma mało tkanki tłuszczowej, jednak to nie będzie docelowy efekt.

 

2. Brak treningu siłowego

Aby rozbudować brzuch, trzeba go porządnie uszkodzić. Należy poprzez wysiłek przyzwyczaić go do sytuacji, gdzie musi w krótkim czasie wygenerować dużą siłę. Mogą do tego posłużyć popularne allahy. Czyli ćwiczenie na brzuch z wykorzystaniem wyciągu górnego.
W tym ćwiczeniu musisz za pomocą mięśni brzucha podnieść dany ciężar. Mogę Cię zapewnić, że 8 powtórzeń z dużą ilością kilogramów da w kość bardziej niż 30 leniwych brzuszków.

Po takim treningu organizm będzie musiał się zaadaptować i rozbuduje męczoną partię. Wyobraź sobie, że ten rodzaj wysiłku odpowiada sprintowi.

 

3. Brak ćwiczeń stabilizującychdeadlift-2054919_1920

Cały gorset mięśniowy jest mediatorem między górną a dolną partią ciała. Jego główną funkcją jest stabilizacja podczas wszystkich ruchów. Gdy stoisz, gdy siedzisz, gdy podnosisz zakupy, gdy trzymasz coś w jednej ręce – Twój brzuch pracuje.
W związku z tym, aby się w pełni rozwinąć i jeszcze bardziej uwydatnić „six – pack” włącz w swój plan przysiady, martwe ciągi i deski. Jeżeli nie chcesz chodzić na siłownię, to deska, zarówno klasyczna, jak i tak na boku, są pozycjami obowiązkowymi.

 

4. Zła dieta

Oczywiście wyrzeźbiony brzuch może być niewidoczny. Tutaj przychodzi z pomocą dieta. Dzięki dobrze zbilansowanym posiłkom i pełnowartościowej żywności możesz pozbyć się tkanki tłuszczowej bez dodatkowego wysiłku jak cardio, czy interwały. Te mogą okazać się pomocne, ale nie niezbędne.

Tak naprawdę każdy z nas ma szcześciopak pod warstwami tłuszczu. Pytanie tylko jakich rozmiarów i przy jakim procencie ogólnego zatłuszczenia się ujawni. Często wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, aby odsłonić kratę, jednak jej wygląd może nie być zadowalający. Wtedy należy wprowadzić wysiłek stymulujący kostki mięśnia prostego do wzrostu.

watermelon-2144111_1280

 

5. Trenujesz mięsień biodrowo – lędźwiowy

Niestety wiedza na temat działania ciała jest dziś znikoma. Na zajęciach w szkole robi się same brzuszki albo… wznosy nóg w leżeniu. Nadal popularnością cieszy się 6 Weidera. Niestety w wielu ćwiczeniach zamiast brzucha używasz mięśnia biodrowo – lędźwiowego, służącego do zginania bioder i unoszenia nóg. Tutaj możesz zobaczyć kilkusekundowy film, który zobrazuje Ci to w prosty sposób.

W konsekwencji możesz nabawić się wad postawy, m.in. przodpochylenia miednicy.

 

6. Nie działasz kompleksowo

Wszystko zależy do tego, jak wyglądasz, ale najlepszy efekt osiągniesz przez połączenie odpowiedniego treningu i diety. Musisz pamiętać, by dobrze zaplanować swoją przemianę. Jeżeli chcesz rozbudować mięśnie, to musisz więcej jeść. Jeżeli będziesz jeść za dużo, to zalejesz się tkanką tłuszczową. Aby zdobyć czystą masę mięśniową, potrzebujesz zdrowej nieprzetworzonej żywności i nie za dużego nadmiaru kalorii. Do tego, żeby wyglądać jak najlepiej, włącz do treningu zarówno ćwiczenia stabilizujące, jak i te wykorzystujące stricte siłę mięśnia prostego brzucha.

 

Podsumowanie

Każda wielka zmiana powinna być skrupulatnie zaplanowana. Nie szukaj magicznych metod i reklam oferujących idealne kształty w tydzień lub dwa. Podchodź też z rezerwą do pięknych modeli, którzy proponują Ci dwa mega skuteczne ćwiczenia albo tygodniową dietę. Tacy ludzie często zawdzięczają swój wygląd latom morderczej pracy, diecie zapiętej na ostatni guzik i genetycznym predyspozycjom. Nie osiągniesz w miesiąc tego co oni zdobyli przez całe życie.

Sprawdź też – Atrakcyjny sześciopak – mity i porady dotyczące mięśni brzucha 

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *