Przysiad przedni – Front squat
Luty 27, 2017
6 powodów przez które nie masz idealnego brzucha
Kwiecień 8, 2017
Pokaż wszytsko

Jak nie przytyć?!

Jak nie przytyć?!

Godziny, dni, czasem miesiące wyrzeczeń. Wreszcie masz swoją lepszą, czasem wymarzoną sylwetkę. Zadowolenie jednak nie trwa długo, bo pojawia się on – efekt jojo. I co z tym zrobić, jak utrzymać swoje kształty, co zrobić by uciec przed wracającym tłuszczem. Temat palący, zwłaszcza że zaraz wakacje!

 

Nawyk – nie dieta!

Zacznę od tego, że słowo dieta jest dziś – powoli – i powinno być zastępowane przez słowo – nawyk. Bo o to chodzi w byciu zdrowym, aby mieć nawyki żywieniowe, które nie zamykają Cię jak w więzieniu, a dają swobodę i komfort. Dieta kojarzy się negatywnie ze sztucznymi ramami, by zdobyć cel należy do tego odejść. À propos ram, co z tymi ramami po osiągnięciu zamierzonego? A no właśnie znikają i następuje powrót do poprzedniego żywienia. Spowolniony metabolizm nie jest w stanie przerobić takiej ilości kalorii i często innego, niezdrowego pożywienia, że „pakuje” wszystko do tkanki tłuszczowej. I sylwetka plażowa odchodzi w niepamięć.

Jak nie przytyć? To proste i trudne zarazem. Należy uważać, aby zmienić styl żywienia w taki sposób, aby pasował do nas i naszych nawyków. Jeżeli nie jesteś w ekstremalnej sytuacji, nie jesteś przed zawodami kulturystycznymi, lub nie masz problemów zdrowotnych, to śmiało żyj ze świadomością, że jedno ciastko nikomu nie zaszkodziło. Nie oszukujmy się, są ludzie, którzy bez słodyczy nie przeżyją, a zamykanie się w sztucznych ramach sprawi, że nigdy nie osiągną celu. Dlatego warto dokonać na stałe małego odstępstwa umożliwiającego dalszą drogę ku lepszej sylwetce. Oczywiście to nie jest powód do wymówek, mówię o drobnych odstępstwach, a nie torciku wedlowskim, jedzonym regularnie na obiad.

apple-2106038_1920

 

Szybka dieta – szybkie tycie

Wcześniej napisałem, że “metabolizm nie jest w stanie przerobić takiej ilości kalorii”. Mianowicie odniosę się po raz setny do kazusu diet 1000 kcal. Dużemu gronu ludzi wydaje się, że zdrowe odżywianie na dłuższą metę jest niemożliwe. Może i jest, ale prawda jest taka, że w 100% zdrowe odżywianie nie jest potrzebne do osiągnięcia ładnej sylwetki. Jednak wracając do tematu, z tego powodu sięga się po szybkie sposoby na stratę wagi, które owszem działają w pierwszym miesiącu, ale później następuje stagnacja i przybieranie na wadze!

 

Jeżeli na co dzień jesz mnóstwo, a w pewnym momencie przestajesz jeść, albo zmniejszasz drastycznie podaż kaloryczną, to oczywiste jest, że schudniesz. Jednak…

 

Jednak w pewnym momencie organizm przyzwyczai się do panujących warunków głodowych i spowolni, utrudniając tym utratę wagi. Może się zdarzyć, że ten moment wypadnie akurat w chwili, gdy osiągniesz swój cel. Niestety zwykle właśnie wtedy przypada czas ulgi i pozwalania sobie na więcej, a spowolniony metabolizm zacznie wszystko chować w tkance tłuszczowej!

 

Nawyk nawykiem, ale zasady muszą być

Gdy jesteśmy niedoświadczeni w pewnej dziedzinie, to brakuje nam często tego „drygu”, tego czegoś, co sprawia, że łatwo coś nam przychodzi i wiemy co robić, jak nie przytyć. Jeżeli odchudzanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną, to warto trzymać się z góry ustalonych zasad. Wyobraź sobie, że to poręcze, które pozwalają Ci nie upaść podczas trudnej drogi. Jest to bardzo ważny punkt, ponieważ często następuje okres luzu, gdzie wydaje się, że osiągnięte efekty upoważniają nas to częstszego jedzenia ciast, większej ilości kalorii itd. To nieprawda! Musisz pamiętać o uczciwym patrzeniu na swój stan i skłonności. Znając siebie i wiedząc, że masz słaba motywację, nie zaczynaj zmiany od optymistycznego jedzenia ciastka na śniadanie. W pierwszym akapicie pisałem o nawyku, jednak dobrze wiemy, że na każdego działają różne bodźce, być może zasady w Twoim przypadku będą bardziej skuteczne.

 

Brokuły są fu!

Czyli brak motywacji i niechęć do zmiany. Znam mnóstwo ludzi, którzy pomimo tego, że tyją, chcą zmienić swoją sylwetkę i ciągle o tym wspominają, nie potrafiąc poświęcić kawałka swojego komfortu w imię „lepszego jutra”. Nie chcą policzyć czasem kalorii, poświęcić 30 minut na lekkie ćwiczenia, nawet niewymagające, ale poprawiające, chociażby stan kręgosłupa. Mam wrażenie, że zawsze powodem takiego stanu rzeczy jest brak motywacji i odpowiedniego stanu psychicznego. Niestety czasem trzeba zrezygnować z pewnych przyjemności, by osiągnąć cel, nie można obwiniać losu, innych ludzi, zapchanych ulic, czy złego humoru za to, że zjadło się w KFC. Często największy problem leży w głowie, więc warto zadać sobie pytanie „Czy ja na pewno chcę nie tyć?”. A potem zjeść tego pysznego kurczaka w ostrej panierce i leżeć z bólem otłuszczonego brzucha w łóżku. Albo pójść na siłownię, pobiegać, na spacer etc. i zjeść coś zdrowego i lekkiego.

beef-1239187_1920

 

Podsumowanie

Może Ci się wydawać, że zawarłem tutaj porady, które są ze sobą sprzeczne. No i w sumie tak jest. Ale nie bez przyczyny, w byciu zdrowym, tak jak w życiu trzeba znaleźć swoją drogę. Bardzo pomocne jest w tym uczciwe spojrzenie na siebie i zmierzenie się z prawdą. Jeżeli masz słabą wole to powiedz to przed lustrem i nałóż dobie pewne ramy. Nie wstydź się, taka spowiedź sprawa, że stajemy się lepsi od siebie samych. Ktoś może znaleźć złoty środek w balansowaniu pomiędzy tymi poradami, a ktoś nie. Należy poznawać siebie i nie zniechęcać się, każda zmiana wymaga cierpliwości i siły. Powodzenia 😉 .

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *