7 Powodów przez które nie możesz schudnąć
Styczeń 29, 2017
Jak robić przysiad Low Bar?
Luty 15, 2017
Pokaż wszytsko

Dieta Dąbrowskiej a odchudzanie

Dieta Dąbrowskiej a odchudzanie

Ostatnio głośno w Internecie o diecie dr. Ewy Dąbrowskiej, czyli głodówce oczyszczającej organizm. Celem postu jest pozbycie się wszelkich złogów, martwych, zmutowanych komórek, odbudowanie flory bakteryjnej i przywrócenie równowagi wewnętrznej.
Proces składa się z dwóch etapów. Pierwszy to lecznicza głodówka, a drugi to powolne przechodzenie na zdrową dietę. Przez pierwszy etap należy spożywać około 800 kcal, pochodzących z owoców i warzyw. Tak wygląda post w zarysie, sama autorka podkreśla, że utrata waga jest tylko efektem ubocznym. Właśnie na tym efekcie ubocznym chciałbym się skupić.

 

Medialny szał

Wiele osób po rewelacyjnych wieściach Internetu zaczęło korzystać z tego systemu. Oczywiście większość z nich myśli o utracie wagi, mając w głowię Karolinę Szostak. I tutaj pojawia się problem, ponieważ takie podejście przeczy zasadom zdrowego odchudzania. Zasadom, które są dla wszelkich amatorów zdrowego żywienia niezbędne, aby uniknąć m.in. efektu jo-jo.

 

Dieta dąbrowskiej nie na odchudzaniegrapefruit-1485883_1920

Dlaczego? Po pierwsze za mała podaż kaloryczna. 800 kcal dla dorosłej osoby to stanowczo za mało, znacząco poniżej PPM, czyli podstawowej
przemiany materii. Jeżeli na co dzień spożywało się około 1600kcal i nagle zacznie się jeść o połowę mniej, to oczywiste jest, że się schudnie. Sęk w tym, że po pewnym czasie metabolizm zacznie niesamowicie zwalniać. Nie mówiąc już o innych zmianach w organizmie, których nie da się zniwelować samym wykluczeniem przetworzonego jedzenia z diety.

Spowolniony metabolizm jest odpowiedzialny za efekt jo-jo. Jak to się dzieje? Zakładam, że przeciętny Kowalski, po zrzuceniu swoich 15 kilogramów, wróci do starych nawyków żywieniowych. W tym momencie ciało zacznie gromadzić każdą dostarczoną mu kalorię, myśląc, że zaraz znowu nadejdzie czas postu. Dokładniej opisaliśmy to zjawisko tutaj.

Kolejna rzecz, to osłabienie organizmu. Podstawowa przemiana materii to ilość jedzenia potrzebna do zachowania podstawowych funkcji życiowych (klik). Nie chodzi tu o pójście na zakupy, a oddychanie, myślenie, procesy na poziomie komórkowym i wiele więcej. Obniżenie podaży kalorycznej poniżej PPM może doprowadzić do zasłabnięć, złego samopoczucia, ogólnego osłabienia, depresji i mnóstwa innych dolegliwości.

Trzeba zdać sobie sprawę, z powagi tej metody. W końcu to dieta lecznicza, przy której autorka zaznacza, że nie jest odpowiedzialna za powikłania, wszelka strata wagi to efekt uboczny, a leki powinny być przyjmowanie pod kontrolą lekarza, bądź wcale.

Warto też zapoznać się z badaniami, mającymi potwierdzić skuteczność postu. Bardzo zauważalnym zjawiskiem są problemy zdrowotne wynikające z nieświadomości. Bardzo wiele osób cierpiało z powodu nietolerancji, alergii i złego odżywiania. Po przejściu na dietę owocow-warzywną poczuli znaczną ulgę i poprawę stanu zdrowia. T

 

Zdrowe żywienie – lek na problemy zdrowotnesalad-dish-844144_1920

Jednak czy to akurat przez tę konkretną dietę. W wielu przypadkach wystarczy zrobić badania krwi, wskazujące nasze nietolerancje. Potem należy zmienić jadłospis i efekt jest taki sam.

Przez dzisiejszą fit modę, zapomina się, że nie ma jednego leku na wszystko. Każda metoda składa się z elementów, z których nie każdy musi być nam niezbędny. Przykładowo, mając nietolerancję glutenu, post Dąbrowskiej by mi pomógł. Pomogło by też samo wyeliminowanie glutenu.
Ludzie korzystający z tej diety odżywiają się niezdrowo, nic nie wiedzą o swoim ciele i dlatego czują zmianę. Jednak czy warto aż tak się katować?

 

Podsumowanie

Nie chcę tutaj krytykować samego systemu, tylko zły sposób jego wykorzystania. Odchudzać można się na wiele zdrowszych i łatwiejszych sposobów. Podstawą jest unikanie drastycznych środków. Lepiej skupić się na powolnym zbijaniu wagi, ponieważ im bardziej proces odchudzania przypomina codzienne nawyki, tym łatwiej będzie utrzymać efekt. Polecam zapoznać się z małymi poradami tu i tu.

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *