OHP – Żołnierskie Wyciskanie – Ćwiczenie na barki
Grudzień 1, 2016
Dlaczego warto jeść węglowodany na noc?
Styczeń 17, 2017
Pokaż wszytsko

Parę słów o metabolizmie i zapotrzebowaniu kalorycznym

Parę słów o metabolizmie i zapotrzebowaniu kalorycznym

Wiele osób myśli, że zmiana wyglądu nie jest możliwa przez wiek i spowolniony metabolizm. Wywołane tym zniechęcenie często prowadzi do stosowania drastycznych niskokalorycznych diet. Oczywiście niepotrzebnie, ponieważ spowolniony metabolizm nie jest czymś nie do przeskoczenia. Ba nawet w młodym wieku, jego stan może być wielce niezadowalający. Jednak nie jest to żadną przeszkodą w drodze do kraty na brzuchu czy utraty boczków.

 

Czym jest metabolizm?

Metabolizm to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w żywych komórkach, stanowiący podstawę wszelkich zjawisk biologicznych. Tyle Wikipedia.
Mówiąc prościej, Twoje ciało cały czas przetwarza dostarczone mu pożywienie na energię, aby przetrwać. Wszelki nadmiar, który jest w stanie zmagazynować (na przykład rezerw białka ciało nie potrafi tworzyć) upcha do tkanki tłuszczowej.

Ilość energii potrzebna do przeprowadzenia podstawowych procesów, związanych z przetrwaniem i zachowaniem aktualnego stanu organizmu, nazywana jest „Podstawową Przemianą Materii” PPM. Mówiąc podstawowe procesy, mam na myśli wszystko, co się dzieje wewnątrz organizmu, a nie wyjście na zakupy.Natomiast CPM, czyli całkowita przemiana materii to PPM plus wszystkie codzienne czynności, jak chodzenie do pracy, pobyty na siłowni, wspinaczka, gotowanie kawy, herbaty etc.

To tak zwane „PPPM”, czyli ponadpodstawowa przemiana materii. Z brakami energetycznymi, powstałymi przez PPPM komórki muszą sobie poradzić, dlatego domagają się dostarczenia większej ilości jedzenia, zwiększając zapotrzebowanie kaloryczne.

 

Ilość kalorii w diecie

Z powyższego można wywnioskować, że wystarczy jeść mniej kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie kaloryczne i będzie się chudło. Nie do końca. Występuje zbyt wiele czynników u zbyt wielu ludzi, aby ta zasada zawsze działała. Poza tym nie zawsze jedząc w ten sposób, stracisz tkankę tłuszczową, zamiast niej możesz spalać mięśnie.

sugar-1692214_1920

Dlaczego tak jest?

Najprościej mówiąc, wiele zależy m.in. od:

  • Genetyki
  • Chorób; cukrzycy, problemów z jelitami etc
  • Deficytu kalorycznego i poprzedniego trybu życia
  • Hormonów

 

Wszystko to może się wydawać niesamowicie skomplikowane, najprawdopodobniej takie jest, ale trzeba od czegoś zacząć. Dlatego na początek wyliczenie zapotrzebowania kalorycznego oraz odpowiedniego rozłożenia makroskładników (białko, tłuszcze, węglowodany) jest bardzo dobrym pomysłem. Najczęściej to wystarczy! Oczywiście najlepiej będzie poradzić się specjalisty, takiego jak trener personalny, lub lekarz, w przypadku gdy poważnie chorujesz. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, więc jeżeli natrafiasz na „specjalistę”, który bez żadnego wywiadu zdrowotnego rzuca Ci standardową dietę z Internetu, uciekaj jak najdalej!

 

Jakie jest moje zapotrzebowanie kaloryczne?

Aby się tego dowiedzieć, warto skorzystać z kalkulatora zapotrzebowania kalorycznego albo jednego z wielu wzorów. Tak naprawdę to nie ma wielkiego znaczenia, ponieważ wyniki należy przetestować na sobie i wadze.

 

Podsumowanie

Metabolizm spowalnia po 21 roku życia o około 2% na 10 lat. Specjalnie zostawiłem to na koniec. Nie jest to dużo. Większą przeszkodą jest brak ruchu i zapychanie się słodyczami. Jednak o dokładnych procesach, zachodzących w organizmie jeszcze zdążymy napisać. Następnym razem coś o przyspieszeniu metabolizmu 😉 .

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *