Jak zrobić Plank – deska od podstaw
Październik 13, 2016
Butt wink co to jest i jak mu zapobiegać?
Październik 26, 2016
Pokaż wszytsko

Trening HIIT – Najlepszy Spalacz tłuszczu

Trening HIIT – Najlepszy Spalacz tłuszczu

Spalenie tłuszczu jest problematyczne, chyba każdy się z tym zgodzi. Wymaga wielu poświęceń i miesięcy cierpliwości. Oczywiście są sposoby,  aby sobie ten proces ułatwić, dobrze zbilansowana dieta, odpowiedni stosunek makroskładników, typ treningu. Możesz pozbyć się zbędnych kilogramów bez dodatkowego wysiłku.

Jednak jeżeli stwierdzisz, że to za mało, lub zależy Ci na jeszcze szybszym zniwelowaniu tkanki tłuszczowej, to pewnie pomyślisz o dodatkowym ruchu. Najprawdopodobniej będą to aeroby… lecz zamiast godzinnych wizyt na bieżni lub rowerku, musisz wiedzieć, że istnieje alternatywa. HIIT.

 

Czym jest trening HIIT?

HIIT – czyli trening przedziałowy o wysokiej intensywności, rozwiązanie dla każdego kto ma dosyć nieefektywnego cardio, a chce schudnąć szybko i (nie)przyjemne 😉 .

Polega na przeplataniu krótkich okresów bardzo intensywnego wysiłku krótkimi okresami umiarkowanego wysiłku. Taki proces powinien trwać maksymalnie 20 minut, na pojedynczą sesję wystarczy nawet 5minut!

 

athlete-640335_960_720

Podczas sprintu wykorzystywane są głównie włókna szybkokurczliwe, dlatego sprinterzy mają tak umięśnione sylwetki

Skuteczność HIIT

Jednak dlaczego jest tak zachwalany?

Odpowiedź jest prosta. W mniejszym czasie spalasz więcej tłuszczu. Wszystko dzięki utrzymującym się po wysiłku podwyższonym metabolizmie kwasów tłuszczowych. Co oznacza, że spalasz tkankę po zakończeniu ćwiczeń, nawet przez kilkanaście godzin. W związku z tym zwiększasz podstawową przemianę materii!

Kolejnym plusem jest brak potrzebnego sprzętu. Spokojnie możesz zamienić swój pokój w sale tortur dla komórek tłuszczu.  Pamiętaj, że najważniejsza jest intensywność ćwiczenia, nie  złożoność.

Wspierasz również rozwój masy mięśniowej i włókien szybkokurczliwych. Czyli tych samych, które pracują podczas treningu siłowego, dlatego dzięki HIIT możesz poprawić swoją sylwetkę. Dodatkowo zwiększasz poziom testosteronu.

 

Porady dotyczące treningu interwałowego

Nie wskakuj bez przygotowania na głęboką wodę. Najczęściej odradza się osobom początkującym przygodę z tym rodzajem wysiłku. Jednak po odpowiednim przygotowaniu, diecie i dawkowaniu jest dobrym rozwiązaniem, nie tylko na redukcję tkanki tłuszczowej, ale i początkowe budowanie mięśni, odporności i siły organizmu.

Przygotuj się mentalnie na wysiłek. Jeżeli nie czujesz, że dasz radę, to nie zaczynaj. W momencie, gdy zbyt wolno będziesz wykonywać ćwiczenia, to nie będzie to trening HIIT. Następstwa? Niezadowolenie z efektów i brak motywacji.

Jak zrobić trening HIIT?

Jak już wiesz, jego podstawą jest wysoka intensywność. Dlatego celem jest przeplatanie wysokiego tętna w granicy 90%-100% tętna maksymalnego z tętnem na poziomie 55%-60% tętna maksymalnego.

Przykładowo: biegniesz 20 sekund, najszybciej jak możesz, później 10 sekund wolniejszym tempem i powrót do szybkiego tempa, powtórz 8 razy.

 

Podsumowanie

  • Interwały są skuteczniejsze od cardio
  • Wymaga zaledwie od 5 do 20 minut
  • Polega na doprowadzenia się do momentu, gdy tętno wyniesie minimum 90% tętna maksymalnego
  • W treningu HIIT przeplatasz fazy wysiłku o wysokiej intensywności, fazami niskiej intensywności
  • Nie musisz spędzać godzin na bieżni aby pozbyć się tłuszczu

 

Referencje

  1. Nejmeddine Ouerghi, Mohamed Kacem Ben Fradj, Ikram Bezrati, Marwa Khammassi, Moncef Feki, Naziha Kaabachi, Anissa Bouassida. Effects of high-intensity interval training on body composition, aerobic and anaerobic performance and plasma lipids in overweight/obese and normal-weight young men. 2017
  2. Haifeng Zhang, Tom K. Tong, Weifeng Qiu, Xu Zhang, Shi Zhou, Yang Liu, Yuxiu He. Comparable Effects of High-Intensity Interval Training and Prolonged Continuous Exercise Training on Abdominal Visceral Fat Reduction in Obese Young Women.2017

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *