Atrakcyjny sześciopak – mity i porady dotyczące mięśni brzucha

Jak robić przysiady? – Poprawna Technika – Wstęp
Wrzesień 18, 2016
Jak zrobić Plank – deska od podstaw
Październik 13, 2016
Pokaż wszytsko

Atrakcyjny sześciopak – mity i porady dotyczące mięśni brzucha

Atrakcyjny sześciopak – mity i porady dotyczące mięśni brzucha

 

Widoczne mięśnie brzucha – to jest to, o czym dziś marzy mnóstwo mężczyzn i kobiet. Nieśmiertelny temat, który nieważne jak długo byłby wałkowany, to chyba i tak prawda o nim nigdy nie wyjdzie na światło dzienne.

Internet jest przesycony poradami typu „Sześciopak w 5minut”, „Dzięki tym ćwiczeniom krata gwarantowana w 30 dni” itd. Niestety każdy, kto chociaż raz próbował tego typu poradników, wie, że jedynie co otrzyma to zawód i brak motywacji.

Istnieje mnóstwo mitów i błędnych przekonań związanych z brzuchem, w związku z tym przyjrzymy się temu tematowi.

 

Sześciopak to oznaka sportowego i zdrowego trybu życia.

Jakiś czas temu spotkałem się z motywacyjnym „challengem” dotyczącym uzyskania wyrzeźbionego brzucha na lato. Autor filmu, osoba o widocznie małym BF (body-fat) i raczej związana ze sportami wytrzymałościowymi mówiła, że można mieć potężny biceps, potężną klatkę, ale nie mieć brzucha. Jego zdaniem właśnie on świadczył  o tym, czy ktoś jest sprawny, wytrzymały i zdrowy.

Nic bardziej mylnego, widoczność brzucha zależy od tego, jaką częścią Twojego ciała jest tłuszcz (BF). A brzuch sam w sobie każdy „ma”. Wystarczy spojrzeć na osoby, które nigdy nie miały kontaktu ze sportem, a mimo to genetycznie mają tak mało tłuszczu, że widać poszczególne kostki  mięśni brzucha. Lecz czy to oznacza, że są bardzo wysportowane? Niekoniecznie.

 weights-869225_1280

Brzuch zbuduję tylko ćwiczeniami izolowanymi

Nieprawda, co więcej będą one (czasem) mniej efektywne od treningu siłowego, który angażuje cały tułów i więcej grup mięśniowych. Na przykład podczas przysiadów lub martwego ciągu pracuje cały gorset mięśniowy. Regularny trening siłowy pozwala na wzmocnienie i zbudowanie mięśni brzucha lepiej niż 100 brzuszków, scyzoryków czy innych wymysłów.

W tym momencie możesz wrócić do punktu pierwszego i zastanowić się. Czy skoro ćwiczę regularnie na siłowni, korzystam z ćwiczeń wielostawowych, wiosłowania sztangą, wyciskania na ławce płaskiej, przysiadów etc. jednak mój BF sprawia, że nie widać kaloryfera, to czy oznacza to, że nie jestem w większy lub mniejszy sposób wysportowany? Czy może bardziej – sprawny.

Szybkość, gibkość, świadomość własnego ciała, nad tym wszystkim można pracować z ciężarami. Wątpię, aby kulturysta z tego filmu zyskał zdolności taneczne po tym,  jak jego mięśnie brzucha stały się bardziej widoczne.

 

Aerobiczna 6 Weidera i inne potworkiblog_do_3224697_8048837_tr_a6weidera

Każdy słyszał, prawie każdy próbował. Codzienne ćwiczenia jednego mięśnia dla większości ludzi, którzy chcą po prostu dobrze wyglądać, nie ma sensu. Trening opierający się na wytrzymałości, ciągłych skłonach bez obciążenia, po kilka minut dziennie tylko osłabi Twój gorset. A osłabiony gorset to większe ryzyko kontuzji, mniejsza siła, gorsza jakość każdej innej czynności fizycznej.

Zwłaszcza że w momencie, gdy ktoś szuka treningu tylko po to, aby spalić tłuszcz i mieć spoko brzuch, zapomina o diecie, która pozwoliłaby mu na regenerację (i od której zależy to, czy będziesz mieć kratę, ale o tym później).

Co więcej, ćwiczenia z aerobicznej 6 Weidera  bardzo obciążają kręgosłup. Wykres naświetlający jakie mniej więcej działają na niego obciążenia zobaczysz tutaj.

 

Więc jak zdobyć sześciopak na lato?

Wszystko zależy od diety, albo jak ja to wolę określać – stylu żywienia. Jak wcześniej pisałem, każdy ma te mięśnie, wystarczy je odsłonić. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w zdrowe nieprzetworzone produkty, deficyt kaloryczny, to klucz do każdej wyrzeźbionej sylwetki i widoczności mięśnia. O ile możesz manipulować makroskładnikami tak, aby przy stałej wadze tracić tłuszcz, a zdobywać mięśnie, to w przypadku dużego „zalania”, deficyt kaloryczny i odpowiednie ćwiczenia będą niezbędne.

 

To jak wzmacniać brzuch?

Dobre ćwiczenia na wzmocnienie mięśni brzucha i ich zdolności stabilizacyjnych:

  • Plank – i to wielu wariantach. Naprzemienne wyprostowywanie nogi, ręku, czy obu na raz. Plank na boku itd, bird dog.
  • Mountain Climber
  • Przyciąganie kolan do klatki piersiowej w zwisie na drążku
  • Russian Twist
  • Krótkie spięcia w leżeniu
  • Robak i jego warianty – odchylanie nóg, czy rąk na boki

Na sam koniec warto zaznaczyć, że jeżeli chcesz mieć dobry brzuch, to musisz też go ćwiczyć. Spalenie tłuszczu odkryje kaloryfer, ale jego kostki mogą być niezadowalająco małe. Dlatego od razu odpowiadam na pytanie „jak polepszyć ich wygląd?”. Po prostu traktuj je jak każdy inny mięsień. W przypadku gdy chcesz zwiększyć ich wielkość, włącz do treningu np. popularne allahy i kontroluj progresję ciężaru.


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *