Jak zdrowo spać? – cz.2
Wrzesień 10, 2016
Jak robić przysiady? – Poprawna Technika – Wstęp
Wrzesień 18, 2016
Pokaż wszytsko

Trening funkcjonalny – co to i z czym to się je?

Trening funkcjonalny – co to i z czym to się je?

 

Na siłowni można robić wiele rzeczy. Dźwigać ciężary, uprawiać kalistenikę, wykonywać ćwiczenia z tragiczną techniką ;), itd. Można też zająć się treningiem funkcjonalnym, czyli czymś, co zawiera w sobie elementy ciężarowe, stabilizacji, skoczności, czy dynamiki. To świetna alternatywa dla ludzi, którzy po prostu chcą być sprawni i w dobrej formie. Nie  każdemu zależy na ogromnych rekordach w martwym ciągu, wystarczy, że odzyska się pewną sprawność, kondycję i zadowolenie z sylwetki.

 

Czym jest trening funkcjonalny?

Główną zasadą takiego treningu jest wielostawowość ćwiczeń. Nie ma czasu na izolacje, w końcu, po co komu 45-centymetrowy biceps przy sięganiu po czajnik. Musisz wiedzieć, że trening funkcjonalny nie zapewni Ci niesamowitych przyrostów, ale ma wiele innych zalet. Wiele osób, które chcą zacząć trenować mają za sobą dekady siedzenia przed komputerem, przez co ich ciało kompletnie odzwyczaiło się od aktywności fizycznej. Podstawy naszego funkcjonowania i najlepszego balsamu na wiele ran. W związku z tym, początku na siłowni dla takich osób są niezwykle trudne, pokazują, jak zesztywnieli, gdzieś zapodziała się młodzieńcza kondycja, a podniesienie czegoś z podłogi wydaje się niemożliwe.

W tym momencie pojawia się trening funkcjonalny, od którego najczęściej zaczynam współpracę z Podopiecznymi. W ciągu kilku tygodni, a potem kontynuując pracę przez miesiące, jesteśmy w stanie przypomnieć mózgowi jak ma wykorzystywać swoje połączenia nerwowe. Staramy się odzyskać równowagę, wzmacniamy mięśnie brzucha, mięśnie posturalne i głębokie. Dbamy o kondycję za pomocą ćwiczeń wykorzystujących ciężary/gumy/liny/taśmy i wiele więcej. To aktywność obfitująca w wiele zróżnicowanych ruchów oraz ćwiczeń, dlatego nie ma miejsca na nudę, a tkanka tłuszczowa spala się w zawrotnym tempie. Właśnie dlatego lwia część Podopiecznych zostaje przy niej na dłużej.

 

Jaki wybrać sprzęt?
disco-sport

Na szczęście dziś siłownie są tak dobrze wyposażone, że znalezienie odpowiedniego sprzętu nie powinno być żadnym problemem. Możesz wykorzystać m.in. worki bułgarskie, TRX, OvoBall, BOSU, piłki lekarskie, dyski równoważne, taśmy,  czy kettle. Możesz też wykorzystać najzwyklejsze hantelki, na przykład przy wykrokach.

Kluczem do odpowiedniego wykonywania tego typu aktywności jest wyobraźnia i rozsądek. Odradzam oczywiście wykonywanie przysiadów na BOSU, z taśmą na kolanach, piłką w jednej ręce i butelką wody w drugiej.  Jednak już przeciąganie worka bułgarskiego z lewej do prawej w pozycji deski, czy rzut piłką o ścianę w połączeniu z brzuszkami , są dobrymi pomysłami. To właśnie tego typu zajęcia prowadzi większość trenerów personalnych.

 

TRX

Stabilność, stabilność i jeszcze raz stabilność. Główną przeszkodą w ćwiczeniu na taśmach TRX jest zachowanie równowagi i odpowiednie napięcie ciała. Efektem, który dostajesz w nagrodę, są stabilniejsze stawy, równowaga mięśniowa i wzmocnienie całego ciała. Jednak zanim zaczniesz używać tego sprzętu dokładnie, zainteresuj się techniką wykonywania ćwiczeń. Nawet „zwykłe” pompki wymagają trochę pomyślunku. Warto zaopatrzyć się w TRX i brać go ze sobą na dłuższe letnie wyjazdy. Nic tak nie poprawia humoru jak krótki trening wśród drzew. Zobaczysz, ze treningu funkcjonalny wejdzie Ci w krew.

 

Zadbaj o swoja sprawność

Wszystko, co tu napisałem, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Trening funkcjonalny otwiera przed Tobą niesamowite możliwości, dzięki którym możesz zachować sprawność nawet do późnych lat. Bo w tym wszystkim właśnie o to chodzi. Nie o duży biceps, albo pękatą klatkę. Im człowiek starszy tym mocniej przebija się do niego myśl, że dobrze by było zachować sprawność, by móc żyć bez bólu. Tak, żeby schylenie się po wnuka nie sprawiało kłopotu, i by móc nadal stawiać duże, długie kroki, a nie dreptać, jak staruszka. Po to ludzie zapisują się na siłownię i z tego powodu jako trener tworzę dla nich plany oparte o funkcjonalność.

 

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *