Bezpieczny kręgosłup podczas codziennych czynności – zwalcz ból pleców
Sierpień 23, 2016
5 Rad jak regularnie ćwiczyć?
Wrzesień 6, 2016
Pokaż wszytsko

Wolne ciężary czy maszyny – wady i zalety – co wybrać?

Wolne ciężary czy maszyny – wady i zalety – co wybrać?

Odwieczny spór między wolnymi ciężarami, a maszynami – jest to jedna z pierwszych rzeczy, o jakiej usłyszysz, gdy zaczniesz się interesować ćwiczeniami na siłowni. Na szczęście w głównej mierze sprawa jest już wyjaśniona i wiadomo, że to pierwsze rządzi ;). A dlaczego tylko w głównej mierze? A no z tego powodu, że czasem przez kontuzję, preferencje, czy plan treningowy lepiej jest wybrać odpowiednią maszynę. Jednak o tym później, przejdźmy do omówienia naszych bohaterów oraz ich wad i zalet.

Wolne ciężary

Zalety:weight-lifting-565126_1280

 • Podczas ćwiczeń wykonujesz naturalne ruchy ciała
 • Angażujesz więcej grup mięśniowych, zmuszasz mięśnie do stabilizacji reszty sylwetki
 • Nie ograniczają zakresu ruchu
 • Pozawalają na pełną kontrolę ciężaru podczas ćwiczenia
 • Zajmują mało miejsca i pozwalają na wykonywanie wielu wariantów ćwiczeń
 • Bardziej angażują mentalnie – podczas treningu musisz być w mięśniu, czuć jak pracuje, kontrolować trajektorię hantli lub sztangi.

Wady:

 • Wymagają znajomości poprawnej techniki, przez co mogą być bardzo kontuzjo-genne
 • Czasem potrzeba pomocy partnera treningowego

Dlaczego zawsze polecam Podopiecznym wolne ciężary, a nie maszyny? Nawet tym początkującym! Ponieważ chcę ich nauczyć fundamentów, dzięki którym każdy wariant ćwiczeń, będzie dla nich łatwy do wykonania. Tak naprawdę, nieważne na czym ćwiczysz- musisz umieć napiąć brzuch, trzymać stabilną pozycję, oddychać prawidłowo i wiele więcej. Najłatwiej tego nauczyć oraz utrwalić w środowisku czysto ciężarowym. Na dodatek wiele osób oczekuje od treningu funkcjonalności, czegoś, co pomoże im na co dzień. Pod tym względem znowu hantle i sztangi, które angażują do pracy całe ciało, w sposób, w jaki zostały do tego zaprojektowane. Nie skupiamy się na izolacji, a na zapoznaniu się ze swoim ciałem i wykorzystaniu jego uśpionego potencjału.

 

Maszyny

Zalety:gym-room-1178293_1920

 • Wykorzystanie nie jest tak skomplikowane, jak przy wolnych ciężarach, trzeba wiedzieć jak to zrobić, ale dokładna nauka techniki jest zbędna.
 • Lepsze, jeśli chodzi o ćwiczenia izolowane
 • Nie wymagają asekuracji

Wady:

 • Często nie wykorzystują naturalnych schematów ruchowych
 • Ciężko jest wyczuć ile naprawdę możesz unieść, przez co łatwo o kontuzję
 • Wymagają mniejszego zaangażowania, mentalnego i fizycznego

Jak można zauważyć, podchodzę do tematu jako trener personalny, uczący ludzi jak zacząć trenować, czy też jak wykorzystywać swoje ciało w inny niż zazwyczaj sposób. Dlatego też nie wybieram tego typu sprzętu, gdyż trudno tam nauczyć naturalnych schematów ruchowych, czy wykorzystać wiedzę na temat stabilizacji miednicy. Do tego mniejsze zaangażowanie mentalne – niestety – sprawia, że wiele z rzeczy, których się uczymy wypada z głowy. Na przykład, po kilku seriach przysiadów ze sztangą Podopieczny już ma zakodowane w głowie jak jego ciało zachowuje się pod wpływem ciężaru, jak kontrolować brzuch, plecy miednicę itd. Na stanowisku do uginania bóg, nie posiądzie takich doświadczeń. Nie mówiąc już o tym, że wspomniane wcześniej dodatkowe partie, mięśnie stabilizacyjne, nie zostaną przetrenowane.

 

Podsumowanie

Oczywiście to nie jest tak, że maszyn powinno się unikać, jak ognia. Zależnie od Twoich preferencji, może się zdarzyć tak, że będziesz na nich czuł i rozwijał daną partię dużo lepiej niż na wolnych ciężarach. Jednak nie powinny być one postawą planu, jeżeli jesteś początkującym i zależ Ci na harmonijnym rozwoju oraz szeroko pojętej funkcjonalności.

Najważniejsze to mieć otwarty umysł i z głową układać indywidualnie dopasowany plan, wtedy nie powinno być żadnego problemu.

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *