Bezpieczny kręgosłup podczas codziennych czynności – zwalcz ból pleców

Jak poprawnie siedzieć – lek na ból pleców
Sierpień 14, 2016
Wolne ciężary czy maszyny – wady i zalety – co wybrać?
Wrzesień 2, 2016
Pokaż wszytsko

Bezpieczny kręgosłup podczas codziennych czynności – zwalcz ból pleców

Bezpieczny kręgosłup podczas codziennych czynności – zwalcz ból pleców

Pamiętaj, kręgosłup jest niesamowicie silny i nie złamie się jak zapałka pod wpływem kilkukilogramowego pudełka. Jednak jeżeli pewne czynności sprawiają Ci ból pleców, to warto wiedzieć, jak mu zapobiegać. Poniżej znajdziesz instrukcje, które mogą pomóc w zwalczeniu wszelkich dolegliwości, zwłaszcza jeżeli dają się we znaki przy konkretnych ruchach. To co tu zobaczysz, nie musi obowiązywać każdego i w ogóle kwestie związane z plecami są dosyć elastyczne, ważne, żeby nie wsadzać siebie do klatki strachu i obaw. Dlatego potratuj ten artykuł jako wskazówkę, a dokładniejsze spersonalizowane zalecenia powinien stworzyć trener personalny

 

Podnoszenie z podłogi

lepsze

 

Myślę, że to najpopularniejsza sytuacja, jeżeli chodzi o ból pleców, ile razy widziałem w reklamach tego typu sytuację – nie zliczę! Z resztą nic dziwnego, to właśnie tutaj z lordozy lędźwiowej tworzy się wręcz kifoza, która miażdży Twoje dyski i wypycha je w stronę kanału kręgowego. Czy można tak podnosić cokolwiek? No można, ale o tym przeczytasz w innym artykule. Jeżeli chcesz unieść coś ciężkiego, to lepiej trzymaj to jeżeli nie możesz zmniejszyć wagi przedmiotu – trzymaj go blisko siebie i podnieś z prostymi plecami. Tak, jak na zdjęciu poniżej.

zdjecie 2

Pozycja przysiadu i napięte mięśnie brzucha chronią plecy przed poważnymi urazami. Jeżeli jesteś osobą stroniącą od jakiejkolwiek aktywności i masz tendencje do urazów krzyża, to musisz opanować tę pozycję. Czasem nawet schylenie się po zwykły długopis może ściągnąć się z nóg. Jednak pamiętaj, że powyższa pozycja jest raczej środkiem zapobiegawczym niż prawdziwym lekarstwem.

Prasowanie

IMG_20160810_151624

Rzecz niby błaha, ale musisz pamiętać, że błędny ruch wykonywany milion razy w końcu da o sobie znać, dlatego warto zadbać o odpowiednio wysoką deskę do prasowania. Wszystko dla krzywizny lędźwiowej, która z racji na dźwignię, jaką tworzy Twoje ciało, odczuwa największy ciężar. Do tego warto zwrócić uwagę na pogłębioną kifozę piersiową oraz pochyloną szyję.

IMG_20160810_151700IMG_20160810_151654

Jeżeli nie masz dużo wyższej deski do prasowania, to zadbaj o krótkie przerwy w trakcie pracy. Do tego warto pokombinować z rozstawem nóg. Wykrok albo lekki przysiad ułatwią utrzymanie lordozy lędźwiowej, a co za tym idzie – góra pleców nabierze ładniejszego kształtu. Możesz też zlecić prasowanie komuś innemu 😉 .

 

 

Odkurzanie

odkurzacz

Tutaj znowu – chodzi o te same punkty, co wcześniej. Niestety, ale urazy kręgosłupa rozwijają się latami i mogą nas złapać w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego ludzie często myślą – “Przecież całe życie to robiłem i nic mi nie było”. Było, ale człowiek jeszcze tego nie czuł! Jeżeli pojawia się ból pleców, to znaczy, że ma jakąś głębszą przyczynę.

saf

prosty odkurzacz

Dobrym rozwiązaniem będzie zorganizowanie sobie dużo dłuższej rury. Jeśli jej brak – po raz kolejny przenieś ciężar ciała na nogi i amortyzuj kręgosłup. Może wygląda to sztucznie, ale specjalnie doprowadziłem pozycję do przesady, aby wszystko było jasne.

 

Pisanie smsów

IMG_20160810_161901IMG_20160810_161853

Jak widać, można siedzieć i pisać esemesy przy jednoczesnym zachowaniu pozycji neutralnej. Wystarczy, że wychylisz się do przodu lub podniesiesz telefon do klatki piersiowej. Oszczędzasz tym sposobem szyję, która najbardziej cierpi przy tej czynności. “Nerd neck” potrafi zmienić wagę Twojej głowy z około 4kg do 26kg!

 

Zmywanie naczyń

IMG_20160810_152201

Sytuacja analogiczna jak przy prasowaniu i odkurzaniu. Poza przeniesieniem ciężaru na nogi możesz też oprzeć miednicę o zlew. W ten sposób nogi nawet nie będą musiały pracować.

IMG_20160810_152225

 

 

 

 

Czytanie leżąc

IMG_20160810_152819

Tutaj sprawa ma się trochę trudniej, ponieważ podczas czytania nie trzymasz kręgosłupa w pozycji neutralnej. Na szczęście są sposoby na to, aby załagodzić tego konsekwencje. Mianowicie ułóż się tak, jak pokazuje to zdjęcie. Aby to osiągnąć postaraj się położyć klatkę i szyję na jednej płaszczyźnie. Może to być poduszka lub parę poduszek tworzących łukowate podparcie dla ciała. W ten sposób stworzysz z odcinka szyjnego i piersiowego jedną wielką kifozę, przez co ten pierwszy nie będzie przeciążony. No i pamiętaj, że  w pozycji leżącej plecy odpoczywają, więc nie trzeba aż tak się o nie trząść.

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *