4 “Zdrowe nawyki” które torpedują Twoje wysiłki!
Lipiec 7, 2016
Po co mi trener personalny?
Lipiec 23, 2016
Pokaż wszytsko

Jak zacząć odchudzanie – kalorie

Jak zacząć odchudzanie – kalorie

 

Dziś przedstawię Ci instrukcję obsługi Twojej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu poradnikowi będziesz w stanie rozpocząć skuteczne odchudzanie, bez konsultacji z trenerem personalnym. Gotowi?

Licz kalorie

To jest absolutna podstawa, bez tego dalsze działania nie mają sensu. Oczywiście da się schudnąć bez liczenia kalorii, ale mówię tutaj o zaplanowanym działaniu, programie. Dzięki temu cały proces będzie pod kontrolą. Umożliwi Ci to panowanie nad zastojem na wadze i manipulowaniem ilością ćwiczeń, spożywanymi kaloriami czy rodzajami treningu. Nie zawsze oznacza to, że musisz liczyć każdy posiłek. Czasem lepiej obliczyć coś +/- niż  w ogóle. Warto znaleźć pewien kompromis między wygodą a przechodzeniem w nowy tryb życia. Może w tym pomóc trener albo jedna z metod radzenia sobie z problemami. Innymi słowy – weź kartkę i wypisz na niej co możesz, a czego nie. Czy dasz radę liczyć kalorie, czy będziesz wpisywać kalorie do tabelek, czy możesz robić zdjęcia posiłkom itd. Następnie zobacz, które wyjście będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze.2

 

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Są na to różne metody i wzory, jedne gorsze a inne lepsze. Jedną z takich metod jest poniższy wzór.

1. Mnożysz wagę razy 24 godziny – podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR)

2. Otrzymany BMR razy współczynnik aktywności – co daje Ci ostateczne zapotrzebowanie.

Współczynniki aktywności są następujące:

1,0 – leżący lub siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej

1,2 – praca siedząca, aktywność fizyczna na niskim poziomie

1,4 – praca niefizyczna, trening 2 razy w tygodniu

1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3-4 razy w tygodniu

1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu

2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening

Te dane są pomocnicze i jeżeli nie ma Twojego przedziału aktywności, to możesz zmienić liczbę po przecinku.

Moim zdaniem warto traktować takie wyliczenia jako ciekawostkę. Lepiej po skorzystać z jednego z internetowych kalkulatorów i przez minimum dwa tygodnie obserwować, czy uzyskana liczba jest adekwatna do rzeczywistości.

 

5Dieta – Styl żywienia

Musisz się uwolnić od myślenia, że do schudnięcia potrzebna jest dieta. Jednocześnie przygotuj się na pewne zmiany w swoim życiu, ważne jest nastawienie, nie może być z góry negatywne. Jeżeli nie masz alergii ani chorób przewlekłych, to możesz jeść wszystko (brzmi dobrze?), ale warto zadbać o produkty nieprzetworzone, dla dobrej kondycji i szeroko pojętego zdrowia organizmu. Jednak, gdy zależy Ci tylko na wadze, to nawet jedzenie fastfoodów, przy ujemnym bilansie kalorycznym nie powinno popsuć Ci planów. Rozumiesz? Nie ma czegoś takiego jak magiczna dieta, która zmieni wszystko. Musisz pojąć jak działa Twoje ciało i powoli, niczym rzeka zmienia swój nurt, kształtować na nowo zwyczaje żywieniowe. Zaznaczam – powoli. Dzięki temu, nawet po okresie “diety” efekty zostaną z Tobą.

Dlaczego drakońskie diety nic nie dają?

Ponieważ najczęściej działa terapia szokowa, czyli organizm jest zaskoczony, że nagle jesz zdrowo, dostarczasz mu mniej kalorii i więcej łatwostrawnych produktów. Następuje czas, gdy tracisz wodę z organizmu (pierwszy tydzień – dwa), a potem waga powoli wszystko wyhamowuje, bo metabolizm się przystosowuje do nowej sytuacji.

Natomiast przy dobrze ułożonej przez specjalistę “diecie” (czyli nauce nowego stylu życia) wszystko będzie rozłożone w czasie. To znaczy, że na początku wcale nie musisz jeść dużo mniej. Wystarczy, że uzbroisz się w cierpliwość i pozwolisz sobie na sukcesywne wypełnianie kolejnych założeń.

Pamiętaj, nie da się zmienić ciała z dnia na dzień, wszystko wymaga czasu, a pochopne działania mogą tylko pogorszyć Twój stan.

 

3Trening

Mamy kalorie, dietę, czas na trening! Tak naprawdę można schudnąć bez pocenia się. Obcinając ciągle kalorie, będziesz tracić masę, jednak ruch Ci to ułatwi. Nie dość, że uczyni Twoje ciało sprawniejszym i zdrowszym to umożliwi Ci spożywanie większej ilości jedzenia.

Z ćwiczeniami jest jak z dietą, istnieje wiele czynników, od których zależy ich ostateczny skład. Dlatego najlepiej spytać co o Tobie sądzi trener osobisty. Odpowiednia manipulacja intensywnością treningu, dopasowaniem do celu i Twojej formy, to klucz do sukcesu.

Jednak jeżeli nie interesuje Cię dokładny plan, to zadbaj o regularny ruch w ciągu tygodnia. Może to być rower, pływanie, czy bieganie.

 

Może wydawać się to wszystko skomplikowane, ale tak naprawdę wcale takie nie jest. Wystarczy zmienić swoje nastawienie, ponieważ największym wrogiem są Twoje własne wątpliwości.

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *