Jak Zacząć Odchudzanie? 5 Prostych Wskazówek Dla Każdego
Czerwiec 21, 2016
Pokaż wszytsko

3 sposoby na poprawę snu!

3 sposoby na poprawę snu!

W dzisiejszych czasach każdy żyje w biegu: ciągłe obowiązki, spotkania, problemy w pracy, brak czasu. Niestety często zapominamy, że naszym największym sprzymierzeńcem jest sen.

clock2

 

1.Wycisz organizm

Jeżeli masz przed snem głowę pełną niedających spokoju myśli, to zacznij medytować. Wystarczy, że skupisz się na swoim oddechu, spowolnisz go i przestaniesz rozważać aktualne problemy. Dodaj do tego na zmianę napinanie i rozluźnianie kończyn.

Takie ćwiczenie pozwoli Ci ignorować negatywne efekty zgiełku i hałasu. Oczywiście na początku osiągnięcie stanu wyciszenia może nie być łatwe, ale z czasem nabierzesz wprawy. Już po tygodniu praktyki poczujesz przebiegającą przez Twoje ciało falę relaksu.

 

2.Pozbądź się światła

Rytm nocnego odpoczynku jest w dużej mierze uzależniony od natężenia światła. Nie bez powodu ludzie, zanim wymyślili żarówki i budziki, chodzili spać wraz z zachodem słońca, a budzili się przy wschodzie.

Dlatego też minimum godzinę przed położeniem się do łóżka ogranicz źródła sztucznego oświetlenia w swoim pokoju. Wystarczy, jeżeli zostawisz włączoną jedną lampkę. Mimo to pamiętaj, że nawet jej światło może zmniejszyć sekrecję (wydzielanie) melatoniny, odpowiedzialnej za zdrowy, relaksujący sen oraz innych hormonów regulujących Twój cykl dobowy.

Dodatkowo zmniejsz liczbę uderzających w Ciebie bodźców – odstaw na bok telefon, laptopa, telewizję i  radio. Mało kto wie, że wiele z tych urządzeń jest w stanie bezpośrednio wpłynąć negatywnie na jakość snu (1,2). Dobrym pomysłem będzie przeczytanie książki, która skutecznie Cię uśpi.

 

Dlaczego nie powinno się korzystać przed snem z elektroniki?

Wiąże się to ze światłem niebieskim, które jest częścią światła widzialnego. Światło niebieskie emitują urządzenia z ekranami LCD i oświetleniem LED, więc jesteśmy wystawieni na jego działanie przez większość dnia. Niestety ten typ promieniowania, jest dla nas niezdrowy, ponieważ poza hamowaniem melatoniny (patrz wyżej), powoduje pieczenie oczu i uczucie suchość. Czasem może nawet upośledzić wzrok.(1,2,3)

 

3.Porządna kolacja – najlepszy sposób na poprawę snu!

Być może Twoim kluczem do pokonania bezsenności jest słodka kolacja z dużą ilością węglowodanów (4). Zjedz na przykład: makaron z owocami czy omlet z orzechami i żurawiną. Dzięki temu Twój mózg zmagazynuje tryptofan, który odpowiada za produkcje serotoniny, przekształcającej się następnie w melatoninę. Przypomnij sobie błogie uczucie senności, które towarzyszy Ci po obfitym obiedzie – chcemy uzyskać ten sam efekt.

 

Jak widzisz, sposoby na poprawę snu są na wyciągnięcie ręki, więc następny razem, gdy pomyślisz o wydaniu pieniędzy na leki – lepiej zjedz wysokokaloryczną kolację, a potem weź relaksującą kąpiel i poczytaj książkę.

 

Referencje:

  1. Michitaka Yoshimura, Momoko Kitazawa, Yasuhiro Maeda, Masaru Mimura, Kazuo Tsubota, and Taishiro Kishimoto. Smartphone viewing distance and sleep: an experimental study utilizing motion capture technology. 2017
  2. Matthew A. Christensen, Laura Bettencourt, Leanne Kaye, Sai T. Moturu, Kaylin T. Nguyen, Jeffrey E. Olgin, Mark J. Pletcher and Gregory M. Marcus. Direct Measurements of Smartphone Screen-Time: Relationships with Demographics and Sleep. 2016
  3. Megumi Hatori,correspondiMegumi Htori, Claude Gronfier, Russell N. Van Gelder, Paul S. Bernstein, Josep Carreras, Satchidananda Panda, Frederick Marks, David Sliney, Charles E. Hunt, Tsuyoshi Hirota Toshiharu Furukawa, Kazuo Tsubota. Global rise of potential health hazards caused by blue light-induced circadian disruption in modern aging societies. 2017
  4. Dlaczego warto jeść na noc węglowodany

 


Nie chcesz przegapić kolejnych porad trenera? Chcesz wiedzieć o najnowszych promocjach na nasze usługi?

A zatem już teraz zapisz się do newslettera – kliknij tu aby się zapisać!

Polub nasz profil na FB, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami 🙂 – kliknij tu!

Nesletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać informacje o promocjach i zniżkach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *